JERZY ZASKIEWICZ - Księga Cesarska, Wędrówki 2, Klub YAMA

KSIĘGA CESARSKA

JERZY ZASKIEWICZ - Księga Cesarska, Wędrówki 2, Klub YAMA

Archiwa

 

Zanim pokażę część swoich oryginalnych zbiorów cesarskich chciałbym udostępnić linki do światowych archiwów zawierających ciekawe materiały. Część archiwów to archiwa komercyjne, często po prostu antykwariaty - ceny są przeważnie dość wysokie. Ale jest dużo archiwów udostępniających materiały bezpłatnie. 

oldthing.de

 Sklep z pocztówkami i nie tylko.

bildpostkarten.uni-osnabrueck.de

Archiwum z dużą ilością zdjęć dobrej jakości, ale ze znakiem wodnym. Nie uzupełniane od prawie trzech lat.

bildindex.de

Kolejne świetne archiwum niemieckie.

zeno.org

Tu 5000 pocztówek z czasów przed rokiem 1900. Dużo ciekawych materiałów z Prus i innych królestw.

zeno.org

Archiwum zawiera 10000 archiwanych pocztówek z miast niemieckich do roku 1900.

bildarchiv-ostpreussen.de

Dużo ciekawych zdjęć z dawnych Prus.

Metropolitan Museum of Art

Materiały głównie artystyczne, różnej jakości.

heimatsammlung.de

Dużo pocztówek do kupienia. Ceny dość rozsądne.

Biller Antik

Głównie drzeworyty-oryginały. Ceny dość wysokie.

akpool.de

Dobry sklep z pocztówkami. Ceny bardzo rozsądne.

ak-ansichtskarten.de

Kolejny sklep. Rozsądne ceny i częste promocje.

Bibliotek Kongresu Amerykańskiego

Jest tu nieprzeliczalna ilość materiałów archiwalnych z całego świata w bardzo różnej jakości. Ten link pokazuje tzw. fotochromy firmy Photoglob - materiały drukowane z przełomu wieków metodą bezrastrową.

PUCK Builder

Jeszcze jeden link do Biblioteki Kongresu - kolorowe ilustracje z amerykańskiego magazynu Puck Builder ukazujacego się  od połowy XIX wieku. Przy ściaganiu plików należy zwrócić uwagę na ich wielkość - najwyższa jakość to tify prawie dwustumegowe.

rijksmuseum.nl

Archiwum holenderskie, gdzie po zarejestrowaniu możemy dowolnie korzystać z udostepnionych materiałów. Dużo drzeworytów z holenderską rodziną królewską i bogata część materiałów artystycznych.

German World War

Dwa zestawy pocztówek z Wielkiej Wojny.

huisdoorn.nl

Archiwum holenderskiego muzeum cesarza Wilhelm II w Doorn. Bardzo dużo zdjęć cesarza i rodziny. Są oczywiście do nabycia, ale ceny w zasadzie zaporowe. Oczywiście można pooglądać.

Mapster

Serwis udostepniający mapy. Link kieruje na tzw. Messtischblatty - mapy w skali 1:25000 obszaru Niemiec Wschodnich - obecnie Polska. Praktycznie prawie całe pokrycie obszaru. Oczywiście map jest tu dużo więcej.

Pocztówki cesarskie

 

Teraz chciałbym pokazać kilka(naście/dzisiąt) oryginalnych pocztówek z epoki  cesarskiej. Niektóre z nich były w obiegu i mają badzo ciekawą stronę adresową. Żeby nie powtarzać się załączam informacje pocztówkowe z Księgi Cesarskiej.

 

"Książka jest zilustrowana w dużej części pocztówkami z przełomu wieków. Tu warto powiedzieć kilka słów o roli pocztówki w tamtym okresie. Była ona znacznie większa niż obecnie. Pocztówki zastępowały środki masowego przekazu i informowały o ważnych zdarzeniach w kraju. Oczywiście również pokazywały atrakcje turystyczne i przekazywały życzenia. Można było znaleźć kartki z humorem, nawet bardzo drastycznym i frywolne, czasami dość mocno. Pocztówki służyły również celom propagandowym i reklamowym. Warto spojrzeć na pozdrowienia z Essen – od razu wiadomo kto i kogo pozdrawia. Zdarzały się również próby przemytu pocztówek „nielegalnych”. Pierwsze pocztówki wydała poczta Austriacka w roku 1869. Ważną datą w historii pocztówki jest rok 1903. Gazeta Olsztyńska podaje:

Nr 123 (wtorek, 17 październik 1899). Kartka korespondencyjna obchodziła w dniu 1 bm. Trzydziestoletni jubileusz narodzin. W tymże bowiem dniu 1869 roku zaprowadzone zostały w Austryi dziś tak popularne korespondentki, według pomysłu prof. Hermanna. Inne państwa poszły za przykładem Austryi, i tak: Niemcy w roku 1870, Belgia, Szwecja, Holandia w roku 1871, później Rosya, Francya, Ameryka itd. Karty z odpowiedzią otworzyły Niemcy w roku 1872. W ostatnich czasach rokrocznie zużywał świat 3 miliardy kart korespondencyjnych, obecnie zaś z powodu ogólnie rozpowszechnionej mody rozsyłania kart z widokami, cyfra rocznego zbytu jest o wiele wyższą.

Nr 110 (czwartek, 18 wrzesień 1902). Skonfiskowano 10000 kart pocztowych z ilustracjami wyszydzającymi cesarza. Wydano te karty w Insbruku, konfiskata nastąpiław Neu-Pussing pod Monachium.

Nr 146 (czwartek, 10 grudzień 1903). Nowość dla amatorów pocztówek. Od dnia 1 grudnia rb. wchodzi w życie uchwała rządu francuskiego, której mocą strona adresowa francuskich pocztówek ilustrowanych podzielona będzie na dwie połowy. Jedna połowa przeznaczona będzie na adres, druga na korespondencję. Nowość tę wprowadzono na żądanie zbieraczy pocztówek, którym chodzi o to, aby ilustracye na pocztówkach nie były szpecone przez napisy.

Nr 15 (sobota, 4 luty 1905). Od 1-go lutego można wysyłać pocztówki z widokami zapisane także na stronie adresowej. Doniesienia umieszczane być mogą tylko w miejscu na to przeznaczonem i nie powinny przekraczać kreski oddzielającej miejsca do doniesień od miejsca do adresowania. Rozporządzenie to, wydane chwilowo tylko na próbę przez urząd pocztowy rzeszy nie dotyczy pocztówek wysyłanych za granicę.”.

 Dopiero po roku 1905 powstały pocztówki takie, jakie znamy dzisiaj."

Pocztówki z życzeniami noworocznymi

Rok 1901

Rok 1906

Pocztówka "mechaniczna" z rodzina cesarską

Rok 1898

Pocztówka upamiętniająca budowę cesarskiego jachtu "Meteor" w USA i jego wodowanie w obecności brata cesarza, księcia Henryka. Warto zwrócić uwagę na skomplikowaną drogę pocztówki do adresata.

Rok 1902

Rodzina cesarska w roku 1906 i 1913

Rok 1906

Rok 1913

Składana pocztówka z rodziną cesarską tzw. "klapkarte"