Głazy

Głazy narzutowe są pamiątką po wizycie lodowca. Na Wysoczyźnie Elbląskiej można spotkać dużo takich pamiątek. Część z nich jest dobrze znana, jak np. głazy z elbląskiej Bażantarni. Ale są takie miejsca, gdzie nie każdy jeszcze trafił. Tu polecam szczególnie kamienny krąg na Modrzewinie.

Święty Kamień

Święty Kamień leżący w wodach Zalewu Wiślanego jest chyba najbardziej znanym głazem narzutowym w okolicach Elbląga. W zależności od poziomu wody w Zalewie leży bliżej lub dalej od brzegu. W suche lato jest łatwo dostępny.

Bażantarnia 

W elbląskiej Bażantarni można napotkać wiele głazów. Są tu całe jary "wyłożone" tym dobrem - np. Czarci Jar na niebieskim szlaku. Ale kilka z nich, leżących blisko tras spacerowych otrzymało swoje nazwy i legendy. jest to Diabelski Kamień, Spragniony Pielgrzym i Głaz Pustelnika. Dwa pierwsze leżą w korycie Srebrnego Potoku, a Głaz Pustelnika w korycie Stagniewskiego Potoku. Są duże i doskonale widoczne.

Wielki Kamień

 Wielki Kamień w okolicach Próchnika leży trochę na uboczu szlaku czerwonego. Przed rokiem 1945 prowadziła tu droga do Nadbrzeża. Obecnie z drogi niewiele pozostało. Głaz jest "dostępny dla zwiedzających" w porze suchej - lub zimą, ale bez wielkiego śniegu.

Piramida w Kwietniku

 Jednym z mało znanych głazów jest ponad trzymetrowej wysokości piramida w Kwietniku. Piramida to może trochę za mocno powiedziane, a sam głaz leży w korycie niewielkiego strumyka dobry kawałek drogi za miejscowością Kwietnik. W lato jest go trudno zauważyć, gdyż leży w dole i jest mocno zarośnięty. Mapka z trasą dojścia jest w Księdze Elbląskiej cz. 1 na stronie 244.

Kamień Złotego Wina

Ten głaz leży w jarze za dworem Ostrobrzeg. Można go odnaleźć, ale nie jest to najłatwiejsze. Pokrywa go piękna warstwa mchu. Świadczy to, że jest raczej nie odwiedzany.

Karciany Kamień

Karciany Kamień w okolicach Zawiszyna na Modrzewinie podobno nie jest tym Karcianym Kamieniem, o którym mówią dawne legendy. Spoczywa w otoczeniu kilku lip. Obecnie jest dość trudno dostępny ze względu na nasadzenia leśne.

Kamienny Krąg na Modrzewinie

 Jest to ciekawy, a jednocześnie bardzo dziwny obiekt. Nie jest pełnym kręgiem, raczej podkową ułożoną z czternastu głazów. Część z tych głazów pochodzi z rozbitego jednego kamienia. Można jeszcze zauważyć ślady po otworach. Kto i kiedy ułożył te głazy obecnie trudno powiedzieć. Aby tam dotrzeć należy dojechać do miejscowości Rubno i polną drogą dotrzeć do dawnego basenu czołgowego. Jeszcze kilka lat temu było to miejsce rekreacji okolicznych mieszkańców - dość duże jeziorko. Obecnie wszystkie jeziorka na Modrzewinie zostały spuszczone i pozostał tu jedynie niewielki strumyk. Idąc brzegiem strumienia możemy dotrzeć do kręgu. Wędrując, często spotykamy innych mieszkańców tych terenów. Mapka umożliwiająca odnalezienie Kamiennego Kręgu na Modrzewinie jest dostępna w Księdze Elbląskiej cz. 2 na stronie 83.