JERZY ZASKIEWICZ - Księga, Wędrówki 2, YAMA, Arduino

KSIĘGA CESARSKA

JERZY ZASKIEWICZ - Księga, Wędrówki 2, YAMA, Arduino

Młynary

 

 

Młynary to niewielka miejscowość na Wysoczyźnie Elbląskiej. Jedną (żeby nie powiedzieć, że jedyną) z tutejszych atrakcji jest prywatne muzeum prowadzone przed kilku laty przez pana Tadeusza Balickiego. Obecnie muzeum to istnieje do dziś, mimo śmierci pana Balickiego i jest udostępniane zwiedzającym przez jego córkę. Ale oczywiście życie Tadeusza Balickiego w Młynarach nie było takie proste. Pierwszym eksponatem w Izbie Regionalnej pana Balickiego, który zaczął budzić niepokój stosownych władz w latach 70-tych XX wieku było epitafium Dohnów uratowane w kościele w Słobitach. Stało przez długi czas w i nikomu nie przeszkadzało. Potem zaczęło, w końcu zakończyło swoją wędrówkę w Muzeum w Morągu.

Pan Tadeusz Balicki i epitafium Dohnów

Kolejnym problemem był orzeł. Został wyciągnięty przez pana Balickiego w ostatniej chwili z ogniska, gdzie palono śmieci po porządkowaniu miasta. Jak się trochę polepszyło (w latach 80-tych XX wieku) to zaczęły się dyskusję, że orzeł nie powinien być w prywatnym muzeum, a ma wrócić na swoje miejsce, to znaczy na organy kościelne. Do tego czasu jakoś nikt o tym nie pomyślał, a wprost przeciwnie temat (to znaczy orzeł ) nie istniał zamknięty w pokoju w mieszkaniu pana Balickiego. Dopiero po jego śmierci orzeł został przekazany do konserwacji i wrócił na swoje stare miejsce. Warto pamiętać o człowieku, który uratował wiele pamiątek historycznych i to w czasach, które dla tych pamiątek nie były łaskawe.

Orzeł w domu pana Balickiego

Orzeł przywrócony do dawnej świetności

Kolejną atrakcją Młynar jest niepozorna ulica Osińskiego. Na trzech dwuklatkowych budynkach, nad drzwiami wejściowymi znajdują się plakiety zwierzęce. Niestety jedna z nich (lis) jest już z falsyfikatem. Ale przy mojej gorącej, acz niezbyt chętnie przyjętej pomocy, zostały podjęte działania Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków w Olsztynie i pozostałe plakiety wpisano do rejestru zabytków. A warto je uratować, gdyż ich autorem jest Artur Steiner – współpracownik Majoliki Kadyńskiej w latach 20-tych XX wieku. Na pytanie gdzie najbliżej Elbląga znajduje się dom pod słoniem należy odpowiedzieć – w Młynarch. Pozostałe zwierzaki to koń, łoś, niedźwiedź, czapla i lis-falsyfikat. Jak na razie na terenie naszego województwa nie udało się odnaleźć innych dzieł tego autora.

Młynary - ulica Osińskiego

Fałszywa plakieta z lisem

Prawdziwa - posterunek Policji w Tolkmicku