ARDUINO

Arduino jest to system zabawy w elektronikę i programowanie bardzo przypominający małe ATARI. Ale jest to oczywiście ATARI XXI wieku, co oznacza, że wygląda trochę inaczej. Jak wyglądało małe ATARI można zobaczyć na odpowiedniej zakładce tej strony. Jak wygląda moduł podstawowy Arduino UNO na zdjęciu poniżej.

Tak naprawdę to Arduino UNO jest nawet trochę gorsze od małego ATARI, gdyż posiada tylko 32 kb pamięci dostępnej dla programisty. Dla przypomnienia - małe ATARI udostępniało dla programu w BASICU 48 kb z całości 64 kb.

Oczywiście są, tak jak w ATARI, różne wersje Arduino. Mniejsze, większe, zarówno powierzchniowo jak i możliwościowo. 

Warto się zapytać do czego to może służyć? I tak naprawdę odpowiedź brzmi: praktycznie do wszystkiego, co jesteśmy w stanie wymyśleć. Jest układ bardzo uniwersalny zawierający dużo programowanych portów we-wy. Tu kolejna analogia do małego ATARI - porty joysticków, które w zależności od ustawień mogły pracować jako wejścia lub wyjścia (cyfrowe) oraz paddle (wejścia analogowe).

Co to oznacza w praktyce dla użytkownika Arduino? To, że większość portów może pracować w zależności od ustawień w programie jako we-wy cyfrowe, we-wy analogowe, generator sygnału PWM... Dodatkowo okeślone piny są wyprowadzeniami magistrali  SPI, I2C.

Płytka Arduino z Mówiącą Kostką podłączoną do laptopa.

Płytka Arduino z Mówiącą Kostką podłączoną do laptopa.

Całość podłączamy przez USB do komputera z zainstalowanym środowiskiem programowania i możemy zaczynać zabawę.

Dlaczego zabawa z Arduino jest ciekawa? Dlatego, że moduł stanowi architekturę otwartą i powstała niesamowia ilość komponentów umożliwiających wykrzystanie Arduino w każdej dziedzinie elektroniki.

Jak się bawić z Arduino? Przede wszystkim trzeba mieć tzw. pomysła. I potem realizować go korzystając z dostępnych komponentów i swojej wiedzy programistycznej (można ją stale pogłębiać korzystając z odpowiedniej literatury).

Na tej zakładce nie będę zajmować się podstawami programownia. Podam linki, gdzie można będzie takie pdostawy przyswoić. Chcę skoncentrować się na kilkiu swoich pomysłach. Niektóre z nich realizuję od ponad 40 lat.

Moduły Arduino w porównaniu z pudełkiem zapałek.

Moduły Arduino w porównaniu z pudełkiem zapałek.

Free counters!
Flag Counter