Rąsia - powołanie do życia.

Projekt "Rąsia" był inspirowany filmem Rodzina Addamsów. Występowała tam biegająca dłoń, która wyczyniała różne dziwne numery. Od pomysłu do realizacji też trochę czasu minęło. Modele dłoni można była zamówić na chińskich stronach, ale koszty tej zabawki były dość wysokie. W końcu trzeba się było jednak zdecydować. Czas dostawy był wyjatkowo długi, ale niespodzianką było to, że dłoń (na razie tylko prawa) została całkowicie zmontowana. Oszczędziło to wielu godzin pracy i umożliwiło natychmiastową zabawę. 

Rąsia z

Rąsia z "Rodziny Addamsów".

Zmontowana dłoń ze sterownikiem i pilotem.

Zmontowana dłoń ze sterownikiem i pilotem.

Do sterowania Rąsią użyty został moduł sterujacy ramienia z trochę rozbudowanym programem - jest tu 5 serw. Kolejnym etapem będzie zapewne nabycie metalowego ramienia o sześciu stopniach swobody, ale to trochę później. 

Rąsia jest projektem rozwojowym i będzie robić jeszcze różne dziwne rzeczy, o których oczywiście napiszę na tej stronie.

Porównanie - ta lewa to moja.

Porównanie - ta lewa to moja.

Idzie zima i Rąsia dostała śliczną, różową, rękawiczkę. I nauczyła się liczyć na paluszkach. Program został przeniesiony na płytkę Arduino Uno, moduł odtwarzania dźwięku ten sam, co w Mówiącej Kostce. Układ sterujący został dostosowany do pinów Arduino Uno - magistrala I2C jest tu wyprowadzona na piny A4(SDA) i A5(SCL).

Rąsia na zimowo...

Rąsia na zimowo...

Rąsia w akcji...

Rąsia otrzymała zmysł wzroku. Jest to czujnik ultradźwiekowy i raczej nie przewiduję jego dalszej rozbudowy. Ale fajnie wygląda jak Rąsia reaguje na zbliżenie innej rąsi.

Rąsia z oczami.

Rąsia z oczami.