Wzmacniacz sygnałów biologicznych

Do tej pory podłączaliśmy do Arduino różne podzespoły w celu realizacji naszych projektów. Tym razem aby było jeszcze ciekawiej do Arduino podłączymy siebie. Firma DFRobot wraz z firmą OYMotion opracowała wzmacaniacz sygnałów biologicznych z tzw. suchą elektrodą. Zestaw składa się z płytki z trzema elektrodami, wzmacniacza, przewodu połączeniowego elektrody-wzmacniacz i przewodu wzmacniacz-Arduino. 

Wzmacniacz sygnałów biologicznych.

Wzmacniacz sygnałów biologicznych.

Dokumentacja modułu wzmacniacza wraz podstawowym programem zanjduje się na stronie firmowej. Tu też jest link do biblioteki. Tak naprawdę to biblioteka nie jest w tym przypadku potrzebna. Wyjście wzmacaniacza podłączamy do pina analogowego i mierzymy napięcie na jego wyjściu. Biblioteka umożliwia dodatkowe filtrowanie i eliminację zakłóceń. 

Przypinamy elektrody do ręki, podłączamy do wzmacniacza, wzmacniacz łączymy z Arduino i uruchamiamy program ze strony firmowej. Tu musimy trochę poczekać na ustabilizowanie się całego układu, gdzie, niestety, my jesteśmy tym elementem najmniej stabilnym. Czasami trwa to kilkanaście minut. Uruchamiamy ploter (tym razem nie monitor portu szeregowego) i możemy ogladać zmiany wykresu w zależności od ułożenia ręki. 

Test wzmacniacza biologicznego.

Test wzmacniacza biologicznego.

Dłoń otwarta -maximum około 25.

Dłoń otwarta -maximum około 25.

Dłoń zamknieta i zgieta - maximum powyżej 1200.

Dłoń zamknieta i zgieta - maximum powyżej 1200.