Rąsia pracująca

Rąsia żadnej pracy sie nie boi i postanowiła zająć się reklamą. Tu oczywiście były potrzebne poważne zmiany w konstrukcji. Powstała płyta główna wyglądem przypominająca zwyczajny komputer. I nie tylko wyglądem. Na płycie prototypowej o wielkości 12x18 cm zostały umieszczone podstawowe podzespoły Rąsi w taki sposób, że płyta ma nie wiecej niż 40 mm wysokości. 

Opis elementów płyty głównej:

1. Jednostka centralna z pamięcią - Arduino UNO.

2. Układy wyjściowe, możliwość sterowania przebiegiem PWM 16 urządzeń - to znaczy trzy Rąsie i jeszcze jeden kanał w zapasie.

3. Układ dźwiękowy - ISD 1760.

4. Głośnik.

5. Dwa moduły zasilania, gdyż zgodnie z zasadami sztuki elementy wykonawcze muszą być zasilane z odrębnej lini, aby nie powodować niepotrzebnych problemów w działaniu układów sterujących. Problemy mogą wystapić albo nie, ale lepiej się zabezpieczyć. Modułem zasilania jest przetwrnica napięcia 7-26 V na 5 V.

6. Dioda zabezpieczająca przed niewłaściwym podłączeniem zasilania.

7. Kondensator filtrujący (elektrolityczny).

8. Czujnik ultradźwiękowy włączający rasię po zbliżeniu się zaciekawionej osoby. Normalnie podłączony długim przewodem i zamocowany nad gablotą.

9. Potencjometr służący do ustawienia odległości pomiarowej czyjnika. Ustawiona odległość  wyświetlana jest na wyświetlaczu serwisoeym.

10. Przełącznik umożliwiający prace serwisową - Rąsia uruchamia się pratycznie bez przerwy lub  przerwa między kolejnymi uruchomieniami wynosi 30 sek. Informacja jest umieszczana na wyświetlaczy serwisowym.

11. Wyświetlacza serwisowy, na któym wyświetlana jest informacja o stanie Rąsi oraz ilość uruchomień. Te dane nie są zpisywane i po wyłączeniu lub resecie Rąsia liczy wejścia od nowa.

Wyświetlacz serwisowy.

Wyświetlacz serwisowy.

Oczywiście Rąsia musiała ubrać się w nową, białą rękawiczkę, pasującą do białego przykrycia półki w gablocie. Dodatkowo ubrała piękną bizuterię. 

Działanie Rąsi można obejżeć na filmie. Ale jak ktoś chciałby poznać Rąsię bliżej zapraszam Domu Handlowego Jakub w Olsztynie, gdzie na pierwszym piętrze w gablocie z biżuterią może zobaczyć Rąsie w działniu.

Rąsia pracuje.

Będą jeszcze potrzebne pewne modyfikacje w układzie zasilania oraz wzmocnienie sygnału dźwiękowego. Ale są to już zabiegi kosmetyczne.