Kostka czwarta i piąta.

Kostka czwarta jest właściwie taka sama jak kostka trzecia, ale została wykonana na płytce Arduino Nano. I dlatego jest trochę mniejsza.

Natomiast kostka piąta jest już trochę inna. Ale nie zupełnie. Wykorzystuje wyświetlacz okrągły kostki pierwszej i płytę Arduino Nano. Losuje tylko kostki sześcienne.

Nowością jest inny układ odtwarzania dźwieku. Został tu zastosowany syntetyzer mowy. Dawno, dawno temu takie układy kosztowały majątek. Obecnie można je nabyć w cenie trochę powyżej 100 złotych. Bardzo pozytywną cechą tych modułów jest możliwość pracy na magistrali I2C oraz na interfejsie szeregowym UART. Posiada wzmacniacz i własny głośnik. Programowo można ustawić dużo parametrów dźwiękowych (można ustawić nawet głos kaczora Donalda). Pewną wadą jest działanie tylko w języku chińskim i angielskim. Aby mówić po polsku trzeba włożyć trochę pracy. I też nie zawsze wychodzi. W związku z powyższym wyniki losowania są podawane po angielsku. Po polsku jest tylko komunikat powitalny.

Na zdjęciach kostka pokazana jest z modułem syntetyzera umieszczonym na zewnątrz. W wersji końcowj moduł jest zamocowany pod wyświetlaczem.

Moduł syntetyzera mowy.