Pajączek Franek

Sterowanie.

 Uruchomienie dwudziestu serwo jest pewnym wyzwaniem. Tym bardziej, że chodzi o płynnych ruch naszego pająka. I tutaj udało się Chińczykom zrobić coś wspaniałego – sterownik 32-kanałowy. Co jest w nim takie wspaniałe? To, że wyjątkowo posiada instrukcję w języku angielskim (dla ambitnych - w chińskim też) , program do ustawiania parametrów oraz krótkie demo pokazujące jak uruchamiać serwo. Całość materiałów można ściagnąć ze strony producenta http://rtrobot.org (link poniżej).

Na stronie wchodzimy w zakładkę Software i ściagamy plik Servo Controller. W zapisanym archiwum mamy program do obsługi płyty, driver do zainstalowania, instrukcję oraz niewielki program demo pokazujący jak należy wprowadzać dane do płyty.

Należy zainstalować dostarczony driver i płyta sterownika połączy się przez USB z oprogramowaniem. I oczywiście zawsze się coś znajdzie – u mnie dwa porty (11 i 24) płyty sterownika nie działają.

Program jest bardzo przydatny do ustawiania parametrów początkowych serwomechanizmów. Dane można zapisać na dysk, skopiować do programu i, podobno, wysłać do sterownika. Mnie się to jeszcze nie udało.

W panelu programu mamy pokazane wszyskie kanały sterujące. Podczas konfiguracji możemy usunąć te, których nie zamierzamy używać lub te uszkodzone - kanał 11 i 24. "Zabiegi" konfiguracyjne w programie można wykonać tylko wtedy gdy sterownik połączy się komputerem.

Przy pomocy myszy ustawiamy parametry początkowe poszczególnych servo - precyzyjnie - kręcąc kółkiem. Jeżeli są podłaczone do płyty to będą ustawiały się wg. wprowadzonych danych. Po ustawieniu kilkamy Add, a nastepnie Export. Plik zostanie zapisany i będzie można do ponownie wprowadzić do sterownika - Import.

Kanały sterujące możemy skonfigurować kolorystycznie i ustawić według położenia servo w urządzeniu. Tu mamy sześć nóg Franka, a w środku sterowanie szczękoczułkami i kamerą.