Pajączek Franek

Elektronika

Połączenie modułów Pajączka Franka.

Połączenie modułów Pajączka Franka.

1. Podstawka pod Arduino Nano ze złączami Grove.

2. Sterownik serwomechanizmów.

3. Przetwornica zasilająca serwomechanizmy.

4. Przetwornica zasilająca elektronikę.

5. Woltomierz napięcia wejściowego.

6. Woltomierz napięcia wyjściowego.

7. Odbiornik podczerwieni.

8. Czujniki fotoelektryczne - z tyłu.

9. Czujnik odległości - z przodu.

10. Syntetyzer mowy.

11. Kamera.

12. Przekaźnik włączający kamerę.

Sterowanie

Do sterowania Pajaczkiem Frankiem zostało wykorzystane Arduino Nano, głównie dlatego, że ma niewielkie rozmiary płytki. Zamontowane zostało na podstawce ze złączami Grove. System Grove jest bardzo wygodny gdy korzystamy tylko z modułów tego sytemu. Twórcy Grove zrobili podobnie jak budowniczowie kolei w Rosji - tory o ch... szersze. Tu mamy złącza o ch... węższe - raster 2 mm. Dodatkowo zaislanie też jest podłączone odwrotnie. I trzeba się trochę nagimnastykować aby bezpiecznie wszystko połączyć. Przy niewielkich modułach wystarczy trochę ścisnąć piny i i można moduł dopasować do przewodu.  

Arduino Nano w podstawce.

Arduino Nano w podstawce.

Kamera

Pajączek Franek otrzymał niewielką kamerę zamocowaną obrotowo (w dwóch osiach) nad szczękoczułkami. Jest to miniaturowa kamera TX06 firmy EACHINE. Jest używana w dronach wyścigowych. Miniaturyzacja ma jedną wadę - kamera bardzo się grzeje, gdyż w dronach przy dużej szybkości nie ma problemów z chłdzeniem. Kamera pracuje w paśmie 5,8 Ghz i można ustwić dowolny kanał do transmisji.

Kamera

Kamera

Kamera nie ma żadnego połączenia z Arduino. Jest ono za słabe do obsługi kamery razem z programem sterującym ruchem pająka. W zwiazku z tym, że kamera pobiera dość duży prad, jest włączana dodatkowym przekaźnikiem wtedy, kiedy mamy coś do nagrania.

Przekażnik włączający kamerę

Przekażnik włączający kamerę

Do odbioru i nagrywania filmu jest użyty naręczny monitor RD2000 firmy EACHINE z wejściem na kartę SD. Obsługa monitora jest bardzo prosta i prktycznie sam dostosowuje się do potrzeb nagrywającego. Wykrywa kanał, na którym nadaje kamera.

Oczywiście jakość jest taka jaka jest i czasami filmy są nie najlepsze. Ale coś wiadać i można śledzić drogę Pajączka Franka.

Odbiornik RD2000

Odbiornik RD2000

Świat widziany okiem Pajączka Franka...