JERZY ZASKIEWICZ - Księga, Wędrówki 2, YAMA, Arduino

KSIĘGA CESARSKA

JERZY ZASKIEWICZ - Księga, Wędrówki 2, YAMA, Arduino

FotoDron

Overmax X Bee 9,5

Drony obecnie stały się modne. Nie jest to rzecz najlepsza, bo dron nie jest zbawką. Jest bardzo niebezpiecznym urządzeniem. Czasmi wrednym jak trzy małpy (lub jedna Mycha). Ale daje pewne możliwości do tej pory niedostępne dla ludu. Oczywiście chodzi tutaj o filmy i zdjęcia z powietrza. 

Kolejną sprawą są uprawnienia i umiejętności. Tak naprawdę to obecnie jedynym obowiązkiem posiadacza drona z kamerą, ważącego poniżej 900 g, jest rejestracja jako operatora BSP (Bezzałogowego Statku Powietrznego). Jest to formalność całkowicie bezpłatna. Dokonujemy tego na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Po rejestracji i otrzymaniu numeru pilota na podanego maila dostajemy dokument rejestracji w formacie PDF. Na Allegro możemy zamówić wykonanie tego dokument w postaci kart kredytowej. 

Ale przedtem warto przeszkolić się w zakresie uprawnień A1-A3. Szkolenie i egzamin on line jest bezpłatny. Materiał kursu to praktcznie pozim szkoły podstawowej klasa 4-5, ale w latach 70-tych XX wieku - geografia i fizyka. Teraz podobno jest to poziom uniwersytecki.

Po zdaniu egzaminu otrzymujemy kolejny dokument w PDF. I teraz możemy zlecić wykonanie karty dwustronnej, gdzie po jednej stronie mamy rejestrację operatora a po drugiej zaliczony egzamin A1-A3. 

Otrzymany numer operatora umieszczamy na naszym dronie, najlepiej z numerem telefonu. Takie nalepki również możemy zamówić na Allegro.

Nalepka z numerem operatora, nazwiskiem i telefonem umieszczona na dronie.

Dokumenty ULC w formie karty kredytowej.

Jeszcze jeden drobiazg warty uwagi - kamizelka odblaskowa z informacją o pilotowaniu BSP. Również dostępna na Allegro.

I żeby całkiem mieć spokój i zajmować się bezpieczne lataniem warto (osobiście uważm to za konieczność i obowiązk) opłacić ubezpiecznie OC. Są to kwoty niewielkie, ale gwarantują nam zabzpiecznie w przypadku np. uszkodzenia komuś samochodu przy nieudanym lądowaniu - o głowie i twarzy nie mówiąc.

Ubezpiecznie w PZU od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym  to obecnie kwota 85 zł rocznie, przy sumie ubezpieczenia 100 000 zł. Ubezpieczenie obejmuje m.in. rekreacyjne loty dronem do 5 kg. 

W przypadku, gdy mamy zamiar (po okresie nauki i zaliczeniu kolejnych egzaminów) zająć się lotami profesjonalnymi ubezpiecznie należy rozszerzyć.

Kamizelka informacyjna

Komentarze

07.07.2021 17:04

Mrózek

Witam mam czy pp zrobienia szkolenia jak pisze powyżej bede mógł latac dla swoich potrzeb takim dronem Dron Xiaomi FIMI X8 Se 2020 czy trzeba juz innych szkoleń?

07.07.2021 19:04

Jerzy Zaskiewicz

Dla spokoju warto zrobić OC i dla zabawy uprawniena A1-A3. Do latania rekreacyjnego to wystarczy.

07.07.2021 19:02

Jerzy Zaskiewicz

Obecnie jedynym wymogiem jest rejestracja operatora (dla drona z kamerą bez względu na wagę). Do magicznej granicy 600 gramów można latać spokojnie. Oczywiście z głową - na wysokoś100 metrów.