FotoDron

Overmax X Bee 9,5

Overmax X Bee 9,5

Drony obecnie stały się modne. Nie jest to rzecz najlepsza, bo dron nie jest zbawką. Jest bardzo niebezpiecznym urządzeniem. Czasmi wrednym jak trzy małpy (lub jedna Mycha). Ale daje pewne możliwości do tej pory niedostępne dla ludu. Oczywiście chodzi tutaj o filmy i zdjęcia z powietrza. 

Kolejną sprawą są uprawnienia i umiejętności. Tak naprawdę to obecnie jedynym obowiązkiem posiadacza drona z kamerą, ważącego poniżej 900 g, jest rejestracja jako operatora BSP (Bezzałogowego Statku Powietrznego). Jest to formalność całkowicie bezpłatna. Dokonujemy tego na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Po rejestracji i otrzymaniu numeru pilota na podanego maila dostajemy dokument rejestracji w formacie PDF. Na Allegro możemy zamówić wykonanie tego dokument w postaci kart kredytowej. 

Ale przedtem warto przeszkolić się w zakresie uprawnień A1-A3. Szkolenie i egzamin on line jest bezpłatny. Materiał kursu to praktcznie pozim szkoły podstawowej klasa 4-5, ale w latach 70-tych XX wieku - geografia i fizyka. Teraz podobno jest to poziom uniwersytecki.

Po zdaniu egzaminu otrzymujemy kolejny dokument w PDF. I teraz możemy zlecić wykonanie karty dwustronnej, gdzie po jednej stronie mamy rejestrację operatora a po drugiej zaliczony egzamin A1-A3. 

Otrzymany numer operatora umieszczamy na naszym dronie, najlepiej z numerem telefonu. Takie nalepki również możemy zamówić na Allegro.

Nalepka z numerem operatora, nazwiskiem i telefonem umieszczona na dronie.

Nalepka z numerem operatora, nazwiskiem i telefonem umieszczona na dronie.

Dokumenty ULC w formie karty kredytowej.

Dokumenty ULC w formie karty kredytowej.

I żeby całkiem mieć spokój i zajmować się bezpieczne lataniem warto (osobiście uważm to za konieczność i obowiązk) opłacić ubezpiecznie OC. Są to kwoty niewielkie, ale gwarantują nam zabzpiecznie w przypadku np. uszkodzenia komuś samochodu przy nieudanym lądowaniu - o głowie i twarzy nie mówiąc.

Ubezpiecznie w PZU od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym  to obecnie kwota 85 zł rocznie, przy sumie ubezpieczenia 100 000 zł. Ubezpieczenie obejmuje m.in. rekreacyjne loty dronem do 5 kg. 

Kamizelka informacyjna

Kamizelka informacyjna

Jeszcze jeden drobiazg warty uwagi - kamizelka odblaskowa z informacją o pilotowaniu BSP. Również dostępna na Allegro.

W przypadku, gdy mamy zamiar (po okresie nauki i zaliczeniu kolejnych egzaminów) zająć się lotami profesjonalnymi ubezpiecznie należy rozszerzyć.

Free counters!

Nowe komentarze

Podziel się stroną